Apsauga nuo ligų gamtinėje žemdirbystėje
Agurkų, pomidorų,
paprikų gyvavimo amžius turi būti nuo pasėjimo momento iki pirmųjų šalnų
rudenį. Ir ne kitaip. O ką mes turime daugumoje daržų darželių? Agurkai galą
gauna apie vasaros vidurį, jeigu nori rudeniui – sodini naujus. Pas daugelį
pomidorai galų gale susiraito nuo maro, ir net tie veikėjai, kurie dalinasi
savo sėklomis, ginasi teisindamiesi, neva maras pas visus yra...
O taip neturi
būti. Agurkas nėra trumpaamžė daržovė jeigu teisingai jį prižiūri, jeigu moki
auginti. Pomidoras nebūtinai turi sirgti maru.
Dabar trumpai apie fanatizmą ir mitus gamtinėje žemdirbystėje.
Vaikšto tokie mitai (ir knygose, ir straipsniuose), kad gamtinėje žemdirbystėje nereikia jokių apsaugų nuo ligų, nes gamta pati save saugo, nes gamtinės žemdirbystės būdu sukurta ekosistema turi stiprų imunitetą.
Taip, taip turėtų būti. Tik jeigu ta ekosistema būtų pakankamai didelė. Gi dabartiniu metu daugumos gamtiniai daržiukai palyginus maži. Jie kuriami patogeninėje terpėje. Na įsivaizduokite aplinkui laukai nualinti, kaimynai su savo tradicine žemdirbyste, arba dar blogiau – kokia nors sodų bendrija, kur visokios ligos ligelės ore skraidžioja.
Visoje supančioje
aplinkoje trūksta gerosios floros ir faunos, kad viskas sveikai augtų ir
derėtų. Tad jeigu visas jūsų sklypas bus šimtaprocentinai mulčiuojamas, ten
susidarys stipri mikrobų ir gerųjų grybų terpė, tai nereiškia, kad šios
apsaugos užteks apsiginti nuo „dantų ir nagų“ iš išorės.
Tokiu atveju visgi siūlau naudoti natūralias apsaugos priemones: įvairius žolių raugus, tam tikrus grybus, netgi natūralius bio preparatus, kurie stiprina aplinkos imunitetą.
Visi šitie dalykai ne tik apsaugo augalus, jie tuo pačiu stiprina ir visą jūsų aplinką.
Labai tikiuosi, kad vis daugiau žmonių pereis prie gamtinės žemdirbystės ir galiausiai ši ekosistema persvers tą senąją.
Mokymuose smulkiai kalbėsime apie technologijas, kaip apsaugoti augalus nuo grybelinių ir kitų ligų, kaip apsaugoti nuo įvairių vikšrų ir amarų, kurių ypač sausomis vasaromis būna tiesiog antplūdžiai net gamtinės žemdirbystės daržuose.
Vilkė
Suvokti esmę
Dabar atsiranda labai daug tokių "pseudo" žinių apie tai, kad neva GAMTINĖ ŽEMDIRBYSTĖ - tai panacėja nuo visko: nuo nederliaus, nuo ligų, nuo sausros.
Tikrai taip. Bet...
Visų pirma reikia suvokti procesus vykstančius gamtinėje žemdirbystėje, procesus gamtoje, ir padaryti išvadas (ignoruojant viską, ką iki šiol žinojome iš istorijos vadovėlių).
Tos išvados tokios:
- Gamta per metus užaugina tam tikrą organinės dirvos sluoksnį. Jis yra labai plonas. Organinė dirva, tai tokia dirva, kuri pilna puveningų medžiagų, mikroorganizmų, bakterijų, grybų, humuso.
- Tam, kad visas sodas ir daržas pilnai tarptų gamtinėje žemdirbystėje be jokių didelių pagalbų, reikia kad tokia dirva būtų per visą šaknų gylį.
- Tai reiškia, kad norint sukurti tokį storą humusingos dirvos sluoksnį jums reikia užsiimti gamtine žemdirbyste daug daug metų.
Patyrinėkime laukinę gamtą, kurią galime rasti aplink mus dabar:
- Galime rasti nebent neliestus senuosius miškus, kuriems 200 - 300 metų.
- Galime rasti vieną kitą seną pievą. Bet dauguma jų pradėtos saugoti palyginus neseniai (prieš keliasdešimt metų) ir humusingas sluoksnis ten gana plonas.
- Mus supanti aplinka yra praktiškai plika su labai menku humusingu sluoksniu, o dauguma dirvų išvis beveik nuogos.
- Jeigu negalime rasti gamtoje storo storo humusingos dirvos sluoksnio, reiškia kažkas šioje žemėje įvyko, ir visai neseniai, ko mes nežinome, ir per istorijos pamokas niekam apie tai nebuvo pasakyta. Bet į tai nesigilinsime, paliksime šituos dalykus narplioti istorijos mitų laužytojams ir grįšime prie gamtinės žemdirbystės.
Taigi, suvokę esmę, tai jog mūsų aplinkoje praktiškai nebėra natūralios terpės, supraskime ir tai, kad nei pirmais, nei antrais metais be pagalbos ir pagerinimų gamtinė žemdirbystė neduos laukiamų rezultatų.
Suformuoti rimtą savo sklypo dirvožemio sluoksnį prireiks ne vienerių metų.
Taip, tą galime daryti pagreitintai, naudojant įvairias gudrybes, bet kitų sklypų sąskaita. Pavyzdžiui, pjauti žolę ir mulčiuoti daug kartų per sezoną, dar palaistant, kad procesas vyktų sparčiau.
Kaip ten bebūtų pirmaisias keliais gamtinės žemdirbystės pradžios metais nuoširdžiai patarčiau naudoti įvairius dirvos gerinimo metodus ir natūralias priemones augalų apsaugai nuo ligų.
Tie, kurie suprantate, darbo turėsime 100 - ui ateinančių gyvenimų...
Vilkė